Darmowa dostawa od 50,00 zł

eMTB, czyli szybkie ściganie na elektrycznych rowerach

2022-09-26
eMTB, czyli szybkie ściganie na elektrycznych rowerach

Rowery elektryczne zyskują coraz większą popularność. Są przede wszystkim świetnym środkiem transportu, który pozwala tanio i szybko dostać się do pracy czy do szkoły. Poza tym coraz więcej osób traktuje je jako formę rekreacji i pomysł na ciekawe spędzania wolnego czasu. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że na świecie odbywają się już … wyścigi rowerów elektrycznych. Czym są wyścigi e-MTB i co warto o nich wiedzieć?

Z pewnością słyszałeś o zawodach MTB. To forma kolarstwa, odbywająca się na trudnych, często górskich terenach. Zawodnicy poruszają się po trasach leśnych, szutrowych lub podmokłych, rywalizując na czas najlepszego przejazdu lub ścigając się w peletonie. Podobną i pokrewną do MTB dyscypliną są wyścigi e-MTB.

Czym są wyścigi eMTB?

Seria eMTB to wyścigi rowerów elektrycznych, odbywające się na elektrycznych odpowiednikach tzw. rowerów górskich. Jednoślady posiadające elektryczne napędy poruszają się po bezdrożach (torach leśno-górskich), rywalizując w standardowych czasówkach lub w trakcie wyścigów ze startu wspólnego.

E-MTB to dyscyplina bardzo młoda. Pierwsze zawody w elektrycznym kolarstwie górskim w formie mistrzostw świata zostały oficjalnie rozegrane w 2019 roku. Warto tu jednak dodać, że w podobnym czasie odbył się pierwszy tego typu wyścig w e-kolarstwie szosowym. Zelektryfikowana wersja MTB dość szybko zyskała więc swoich zwolenników, którzy zorganizowali to przedsięwzięcie. Dodajmy, że w jednej z imprez (Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Górskim UCI eMTB 2022) wziął udział Peter Sagan – trzykrotny mistrz świata i utytułowany zawodnik legendarnego Tour de France.

Już wcześniej jednak (m.in. w Polsce) organizatorzy nietypowych eventów organizowali zawody dla najlepszych górskich e-kolarzy. Przykładem są Mistrzostwa Polski E-Bike i Mistrzostwa Polski E-Bike Amatorów.

Co charakteryzuje rowery e-MTB? Przede wszystkim silnik elektryczny i ciężar roweru. Jednoślad jest dużo cięższy od standardowego „górala”, co niekiedy utrudnia np. wnoszenie go na bardzo wymagających odcinkach trasy. Jednostka elektryczna (czyli napęd) ułatwia z kolei podjazdy pod górę i zwiększa prędkość pojazdu. Patrząc na rozegrane dotychczas wyścigi serii e-MTB, trzeba powiedzieć, że wyglądają one niezwykle efektywnie i na pewno jest podczas nich, na co popatrzeć!

Gdzie można trenować do takich wydarzeń? Praktycznie wszędzie. Do jazdy rowerem elektrycznym w formie „górala” możesz wykorzystać np. pobliski las. Pamiętaj, aby wybierać trasy dostosowane do Twoich umiejętności i z niewielkim ruchem pieszym. Być może w Twoim mieście są specjalne tory dla fanów MTB. Warto się zorientować! Oczywiście, jeżeli chcesz bardziej zaawansowanych przygód – warto zabrać e-bike w góry i tam poruszać się po trasach.

Jakie rowery elektryczne mogą brać udział w zawodach?

Wyścigi e-MTB dopuszczają do udziału jednoślady z silnikiem elektrycznym o zróżnicowanych parametrach. Sędziowie sprawdzają wcześniej moc i osiąganą prędkość takiego roweru. Przykładowo we wspomnianych wcześniej Mistrzostwach Polski, mogą wziąć udział jednoślady, które mają silnik o mocy maksymalnej 250W, a jego wspomaganie ludzkich mięśni dopuszczalne jest jedynie do 25 km/h. Parametry pozostają oczywiście kwestią organizatorów i mogą się różnić w zależności od zawodów.

W jaki sposób najlepiej przygotować rower do takich zawodów? Możesz to zrobić, tworząc swój e-bike - pomogą Ci w tym zestawy do konwersji roweru MTB na elektryczny. Nie musisz kupować drogiego roweru elektrycznego, a wystarczy Ci dotychczas użytkowany góral. W zestawie znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria, które pozwolą Ci na kompletną przeróbkę.

Ile kosztuje przerobienie roweru na elektryczny przy pomocy zestawu? Całkowita kwota nie powinna przekroczyć 5000 złotych. W porównaniu do kwot, które musisz zapłacić za nowy pojazd o takich parametrach (od 10000 złotych w górę), jest to znacznie tańsza inwestycja.

Najciekawsze wyścigi na rowerach elektrycznych w Polsce i na świecie

Zacznijmy od zawodów rozgrywanych w Polsce. Jednymi z najsłynniejszych imprez tego typu są wyścigi eMTB Mrągowo Milko Mazury. Seria ta rozgrywana jest w rejonie województwa warmińsko-mazurskiego (wspomniane już Mrągowo, ale także Olsztyn). Organizatorzy zapraszają do udziału zawodowych kolarzy, ale też amatorów jazdy na e-bike’ach (i to już od 15 roku życia).

Poza tym co roku organizowane są wspomniane Mistrzostwa Polski e-MTB, które odbywają się w miejscowości Boguszów-Gorce. Podkreślamy, że jeżeli chcesz wystąpić w tych imprezach w kategorii OPEN/AMATOR, wystarczy Ci rower elektryczny i chęci. Natomiast jazda w profesjonalnym zestawieniu wymaga już określonych przez organizatorów licencji.

Również na świecie organizowanych jest wiele wydarzeń e-MTB. Poza Mistrzostwami Świata czy Pucharem Świata prestiżem cieszą się np. wyścigi w Szwajcarii i Francji. Możemy być pewni, że z każdym rokiem liczba takich eventów będzie rosła wraz z rosnącą popularnością górskich rowerów elektrycznych.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko i sprawnie, jak zawsze. Gorąco polecam, firma jest solidna, produkty bardzo dobrej jakości.
2024-04-17
Zamówienie zrealizowane szybko , towar zapakowany bardzo dobrze , więc dojechał do mnie bez uszkodzeń z czego jestem zadowolony.
pixel