Darmowa dostawa od 70,00 zł

Kalkulator zasięgu baterii

Chcesz sprawdzić jaki zasięg ma Twoja bateria lub chcesz kupić baterię i zastanawiasz się jaki będzie jej zasięg?

Wybierz napięcie i podaj pojemność baterii, aby obliczyć przybliżony zasięg.
Przybliżony zasięg w lecie przy 25-27km/h oraz 50% pomocy silnika:
km

Przybliżony zasięg w lecie przy 25-27km/h oraz 20% pomocy silnika:
km

Czym jest "kalkulator zasięgu roweru elektrycznego"?

Kalkulator zasięgu roweru elektrycznego to nowoczesne narzędzie dla fanów elektrycznych jednośladów, które umożliwia sprawdzenie dystansu, jaki będzie można przejechać na ebike-u. Narzędzie przedstawia orientacyjną trasę, jaką może przebyć na jednym ładowaniu użytkownik, instalując w ebike baterie rowerowe o wskazanym w formularzu napięciu instalacji (V) oraz pojemności baterii (Ah). Dzięki temu narzędziu z łatwością obliczysz pojemność akumulatora, która będzie niezbędna do komfortowej i wydajnej jazdy rowerem elektrycznym. To pomoże w zakupie!

Jak korzystać z kalkulatora zasięgu roweru elektrycznego?

Korzystanie z kalkulatora zasięgu jest niezwykle proste. Wystarczy podać najważniejsze informacje dotyczące parametrów roweru elektrycznego. Określ jakie napięcie ma instalacja w Twoim pojeździe oraz jaką pojemność posiada bateria rowerowa. Następnie kliknij POKAŻ WYNIK. Na ekranie pokażą się dane zasięgowe przy wykorzystaniu 50% i 20% mocy silnika dla prędkości średniej od 25 do 27km/h. Zasięg będzie podany w kilometrach.

Na jakich danych kalkulator zasięgu roweru elektrycznego bazuje do obliczeń?

Kalkulator oblicza zasięg roweru elektrycznego uwzględniając pojemność jaką dysponują baterie do roweru elektrycznego (wyrażone w amperach – Ah) oraz napięcie jednostki napędowej, która pracuje w danym pojeździe typu ebike. Obydwa parametry znajdziesz na samym pojeździe lub w opisie podzespołów, w które planujesz zainwestować.

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na zasięg roweru elektrycznego?

Do najważniejszych czynników wpływających na zasięg danego ebike zaliczymy między innymi ukształtowanie terenu, wagę użytkownika, prędkość jazdy roweru elektrycznego, stan techniczny pojazdu (w tym przede wszystkim charakter ogumienia), a także charakterystykę nawierzchni. Np. na zjazdach rower będzie zużywał mniej energii niż w trakcie podjazdu. Dlatego takie czynniki jak pojemność baterii oraz napięcie jednostki napędowej – określają zasięg dla standardowych parametrów- jazda po płaskim z prędkością 25-27km/h bez wiatru.

Czy kalkulator zasięgu bierze pod uwagę typ terenu, po którym będę jeździć?

Kalkulator nie bierze pod uwagę typu terenu, gdyż zależność ta jest bardzo zróżnicowana. Nie da się określić, jak rower zachowuje się na jezdni, a jak w lesie, gdyż i tutaj charakterystyka podłoża może być różna.

Jak duże znaczenie dla zasięgu ma waga rowerzysty?

Im większe jest obciążenie pojazdu, tym trudniej go rozpędzić i później się nim poruszać. Jasne jest więc, że waga rowerzysty przekłada się na większe zużycie energii i obciążenie silnika, a więc mocno wpływa na zasięg przejechany na jednym ładowaniu baterii roweru elektrycznego. W znaczny sposób go obniża.

Czy kalkulator zasięgu uwzględnia różne tryby asysty pedałowania?

Na ten moment kalkulator zasięgu uwzględnia wyłącznie parametry jakie prezentują baterie do rowerów elektrycznych oraz właściwości silnika ebike. Tryby asysty pedałowania nie są brane pod uwagę w wynikach analizowanych przez algorytmy.

Czy wyniki podawane przez kalkulator są precyzyjne?

Precyzyjność obliczeń kalkulatora zasięgu polega na analizie twardych danych dotyczących zużycia energii przy zróżnicowanym obciążeniu jednostki napędowej w warunkach laboratoryjnych. Z tego względu wyniki podawane przez kalkulator należy traktować wyłącznie jako orientacyjne, pomagające porównać zasięgi różnych baterii.

Czy mogę skorzystać z kalkulatora dla dowolnego zestawu do konwersji roweru dostępnego w sklepie?

Prezentowany kalkulator wskazuje jaki zasięg może mieć Twój rower elektryczny, określając napięcie akumulatora oraz jego pojemność. Z punktu widzenia tego narzędzia nie jest istotne czy posiadasz rower e-MTB czy elektryczny jednoślad trekkingowy. Możesz więc skorzystać z kalkulatora dla dowolnego zestawu. Pamiętaj jednak, że zasięg ma charakter orientacyjny i przybliżony, a jego parametry mogą się zmienić np. ze względu na ciężar Twojego pojazdu, nachylenie terenu, wiatr itp.

Jakie są sposoby na zwiększenie zasięgu roweru elektrycznego?

Istnieje kilka efektywnych sposobów, które umożliwiają zwiększenie zasięgu roweru elektrycznego. Najprostszy to instalacja akumulatora o większej pojemności. Dzięki temu (przy takim samym obciążeniu w czasie jazdy) rower będzie dłużej korzystał z możliwości napędu elektrycznego. To jednak nie jedyny sposób. Możesz dopasować odpowiedni tryb wspomagania w rowerze, zmodyfikować ciśnienie w oponach, zrezygnować z nadmiaru bagażu i dopasować trasę tak, aby nie było tam m.in. stromych podjazdów. To korzystnie wpływa na zasięg, a baterie do rowerów elektrycznych wytrzymają dłużej.

Jak często powinienem ładować baterię roweru elektrycznego, aby zoptymalizować zasięg?

Nowoczesne baterie rowerowe należy ładować tak często, jak wymaga tego eksploatacja. Pamiętaj, żeby unikać skrajnego wyczerpania energii w baterii jednośladu. To niekorzystnie wpływa na pojemność akumulatora Li-ion. Warto podłączyć baterie rowerowe do ładowarki po każdej jeździe i doładować ją do pełna. Podczas nieużytkowania baterii należy ją z kolei ładować nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Dzięki temu zostaną zachowane prawidłowe właściwości akumulatora.

Więcej na temat użytkowania baterii znajdziesz w naszym poradniku - Jak dbać o kondycję baterii w rowerze elektrycznym?

Czy szybkość jazdy wpływa na zasięg roweru elektrycznego?

Istnieje kilka czynników, które skracają lub wydłużają wytrzymałość baterii w rowerze elektrycznym. Szybkość jazdy ma znaczny wpływ na zużycie akumulatora ebike. Jadąc szybciej, wykorzystujesz do tego więcej energii z baterii, co negatywnie wpływa na ostateczny zasięg. Skraca go też dynamiczne przyspieszanie. Z kolei jednostajna, wolniejsza jazda wydłuża pojemność baterii rowerowych. Kalkulator nie uwzględnia wprawdzie prędkości i przyśpieszania, ale powinieneś mieć to na uwadze planując trasę.

Czy kalkulator zasięgu uwzględnia warunki pogodowe, takie jak wiatr czy temperatura?

Warunki pogodowe takie jak wiatr, temperatura, które wpływają na kwestię zużycia energii w akumulatorach rowerów elektrycznych. Im bardziej ekstremalne są zjawiska atmosferyczne, tym trudniej o swobodną jazdę i wykorzystanie energii jest większe. Kalkulator nie jest jednak w stanie uwzględnić tego typu trudności ze względu na ich zróżnicowany wpływ na zużycie energii. Użytkownik powinien mieć na uwadze fakt, że np. silny wiatr może znacznie zmniejszyć zasięg roweru elektrycznego w trakcie jazdy.

Czy mogę skorzystać z kalkulatora zasięgu, jeżeli planuję długą trasę na kilka dni?

Kalkulator zasięgu ebike pokazuje jaki dystans może przejechać użytkownik na jednym ładowaniu baterii, uwzględniając napięcie oraz kwestię pojemności baterii. Dystans określony jest w kilometrach, bez podziału trasy na dni. Możesz jednak dokonać podziału samodzielnie, uwzględniając np. przerwy bez ładowania. W ten sposób zaplanujesz moment, gdy konieczne będzie uzupełnienie energii w bateriach elektrycznych w Twoim rowerze.

Czy zasięg roweru elektrycznego zmniejsza się wraz z wiekiem baterii?

Baterie elektryczne to trwałe i mocne akumulatory, które zużywają się jednak wraz z wiekiem. Ich pojemność i wytrzymałość powoli maleją. Przyjmuje się, że żywotność akumulatora litowo-jonowego to 2-5 lat lub 200-400 cykli pracy (cykl to stan od pełnego ładowania do pełnego wyładowania). W związku z tym zasięg roweru elektrycznego będzie spadać wraz z upływem lat. Co należy zrobić w takim przypadku? Najlepiej wymienić akumulator na nowy i znów cieszyć się efektywnym, długim zasięgiem jednośladu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2734 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Wszystko ok. Polecam.
2024-07-19
Zamówienie ok
pixel