Darmowa dostawa od 50,00 zł

NAWÓJ SILNIKA — czyli perfekcyjne dopasowanie jego parametrów do indywidualnych potrzeb

2023-10-26
NAWÓJ SILNIKA — czyli perfekcyjne dopasowanie jego parametrów do indywidualnych potrzeb

Znudził Ci się już Twój klasyczny jednoślad? A może szukasz sposobu na wydłużenie swoich tras rowerowych? Zmagasz się z kontuzjami lub słabą kondycją? Nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych wypadów poza miasto! Sprawdź, w jaki sposób możemy zamienić zwykły jednoślad w wydajny i ekonomiczny e-bike! Poznaj tajniki nawojów silnika.

W przypadku rowerów elektrycznych wybór odpowiedniego nawoju zależy od tego, czy priorytetem jest osiągnięcie większego momentu obrotowego (np. dla jazdy w terenie górzystym) czy wyższej prędkości.

W praktyce zatem możesz mieć pewność, że dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć dla Ciebie optymalny zestaw komponentów, służąc radą i doświadczeniem. Dostarczamy klientom więcej niż tylko moc silnika. Wiemy, że wybór odpowiedniego nawoju to klucz do zadowolenia z roweru elektrycznego, który będzie odpowiadał na wszystkie potrzeby swojego właściciela.

W naszym sklepie klienci mają możliwość wyboru nie tylko mocy silnika, ale także kilku rodzajów nawojów dla każdego silnika bezprzekładniowego.

Co oznaczają liczby przy nawojach silnika?

Każdy nawój silnika jest oznaczony dwoma cyframi — na przykład 16 × 4, 8 × 8, 10 × 5, 21 × 3 itd. Liczby te opisują wewnętrzną budowę. Innym sposobem zapisu nawoju, z jakim również można się spotkać jest podanie jedynie drugiej wartości z dostawieniem do niej litery ”T” np. 5T, 8T, 3T itp.

No dobrze, ale jak właściwie odczytać ten zapis i co on oznacza? Pierwsza liczba wskazuje średnicę drutu nawojowego, która bezpośrednio wpływa na prędkość obrotową, czyli na to, na ile obrotów na minutę silnik rozpędzi się na każde 1V zasilania.

Druga liczba określa ilość nawojów. To właśnie ona decyduje o momencie obrotowym silnika — mocy, jaką silnik dysponuje podczas rozpędzania się czy podjazdu pod górkę.

UWAGA: Pamiętaj, że porównywanie nawojów dotyczy tylko silników z tej samej rodziny modeli. Np. MXUS 30H porównuj z innym MXUS-em 30H. Natomiast np. MXUS 3K Turbo z innym MXUS-em 3K Turbo. Innymi słowy — 2 różne rodzaje silników mające ten sam nawój mają różne parametry i nie należy ich do siebie przyrównywać.

Jak nawój wpływa w praktyce na pracę silnika?

Przykładowo, silnik z nawojem o wysokiej drugiej liczbie np. 5 × 12 i instalacją 48V zapewnia mocny napęd, ale maksymalna prędkość wynosi jedynie 30 km/h. Silnik ten jest w stanie płynnie przyspieszać do swojej prędkości maksymalnej i ma większy moment obrotowy. Takie silniki nazywamy wolnobieżnymi. Natomiast z drugiej strony mamy z kolei silnik z nawojem 12 × 5, który jest słabszy, ale pozwala na osiągnięcie wyższej prędkości — aż 55 km/h — przy użyciu tej samej baterii o napięciu 48V.

Najprościej zapamiętać zależność, że im wyższa druga liczba w opisie nawoju, tym silnik jest wolniejszy, ale mocniejszy. Takie warianty będą idealny na trudniejsze trasy, gdzie prędkość nie odgrywa dużej roli. Ich praca jest najefektywniejsza i zużywa najmniej energii. Sprawdzą się tu nawoje 8 × 8 czy 7 × 9.

Jeśli komuś zależy na wysokich prędkościach maksymalnych i jeździe typowo po płaskim terenie lub mieście najlepsze będą silniki z nawojami o małej ilości nawojów np. 21 × 3, 16 × 4, 10 × 6, 12 × 5.

Jak dobrać nawój silnika do rozmiaru obręczy?

Jeśli już wiesz, czego dokładnie oczekujesz od swojego elektryka to najtrudniejszy etap za nami! Zdecydowanie o tym, czy idealnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie silnik wolnobieżny, czy szybki pozwoli nam przejść do następnego kroku, którym jest nic innego jak oczywiście dopasowanie nawoju silnika do wielkości koła, jaką mamy w rowerze.

Tutaj panuje zasada im mniejsza obręcz, tym osiągane prędkości maksymalne będą mniejsze. Warto zatem dla rowerów z małymi obręczami typu 20", 24", 26" stosować silniki “szybkie”, żeby zrekompensować małe wymiary obręczy. Dla obręczy 27,5” czy 28/29" stosuje się raczej silniki wolniejsze, ponieważ i tak osiągną one wysokie prędkości maksymalne.

E-bike idealny — czyli jak dobrać swój zestaw komponentów?

Oczywiście, aby skompletować niezbędne akcesoria i stworzyć swój wymarzony, elektryczny jednoślad nie musisz być w tej dziedzinie ekspertem! Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się do nas napisać. Nasze doświadczenie, a także fachowa wiedza pozwolą wspólnie oszacować, które dostępne w naszej ofercie rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze, abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał swojego elektryka.

Jeśli jednak chcesz stworzyć swój e-bike samodzielnie, po przeanalizowaniu naszego krótkiego przewodnika wybór odpowiedniego silnika do roweru elektrycznego nie będzie stanowił żadnego problemu.

Zachęcamy także do skorzystania z naszego działu BAZA WIEDZY, gdzie znajdziesz między innymi Kalkulator Prędkości oraz Kalkulator Zasięgu Baterii.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
najwyższy poziom
2024-05-16
Jak zwykle wszystko Super
pixel