Darmowa dostawa od 70,00 zł

Jaki czujnik PAS wybrać?

2024-05-24
Jaki czujnik PAS wybrać?

Jaki czujnik PAS wybrać? Jaką mam korbę w rowerze? Dlaczego zakupiony czujnik PAS nie pasuje do mojego jednośladu? – To częste pytania jakie zadają sobie rowerzyści chcący zbudować swój rower elektryczny. W tym krótkim wpisie postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czym jest czujnik PAS?

Zacznijmy może od tego, czym jest wspomniany już czujnik PAS. Zadaniem tego elementu jest wykrywanie ruchu pedałów, a właściwie wykrywanie obrotu osi znajdującej się w ramie pomiędzy korbami pedałów zwanej również suportem rowerowym. Ruch obrotowy suportu jest wykrywany przez czujnik a informacja o nim przekazywana do sterownika. Dzięki temu układ sterowniczy wie, kiedy należy zasilić silnik by ten wspomógł rowerzystę w jeździe oraz kiedy to zasilanie odciąć.

Jak wybrać odpowiedni czujnik PAS?

Żeby możliwe było zamontowanie czujnika PAS na suport należy wybrać wersję, która będzie z nim kompatybilna. Przed zakupem czujnika do roweru elektrycznego koniecznie należy więc prawidłowo rozpoznać rodzaj suportu. Choć można je klasyfikować w oparciu o różne kryteria to w kontekście elektryfikacji jednośladu interesuje nas głównie sposób mocowania korby do suportu. Aby to sprawdzić trzeba ściągnąć jedną z korb, wtedy naszym oczom ukaże się oś suportu pozwalająca określić typ owego mocowania.

W myśl przysłowia „jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów” poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku popularnych typów mocowań.

Jeśli posiadasz mocowanie korby o kształcie kwadratu to będziesz potrzebować czujnik PAS „na kwadrat” montowany na lewą stronę osi suportu. W tym celu zdejmij korbę i nasuń ciasno czujnik pas – powinien wejść w wielowypust miski suportu i się na nim zablokować. Następnie nałóż korbę i zakręć śrubę zabezpieczającą. Jeśli czujnik pas nie mieści się między korbą a miską wkładu suportu – wymień oś na dłuższą w serwisie rowerowym.

W przypadku tego typu czujnika ważne jest, aby pracował on równolegle do ramy roweru. Nie powinna również opierać się o niego korba. Niedbały montaż szybko spowoduje usterkę czujnika, a być może w konsekwencji nawet uszkodzenie sterownika.

Zobacz również inne części do rowerów elektrycznych

Jeśli posiadasz oś suportu o kształcie innym niż kwadrat będzie Ci potrzebny specjalny czujnik dla systemów Hollowtech, ISIS czy Octalink. Należy zamontować go pod blatami po prawej stronie. W tym celu zdejmij je, wykręć miskę wkładu suportu, nałóż pierścień z czujnikiem i skręć wszystko. Tarczę z magnesami zamontuj do najmniejszej koronki. Są różne standardy koronek i różne sposoby montażu kółka z magnesami zależnie od tego na co pozwalają warunki.

Najpopularniejsze sposoby to przyklejenie tarczki klejem dwu-składnikowym epoksydowym, użycie śrubek lub zatrzaśniecie tarczki na blacie. Odległość tarczki do sensora nie powinna przekraczać 2-3mm. Powyżej tej odległości czujnik działa nieprawidłowo.

Jeśli oś jest za krótka i tarczka się nie mieści to należy zdemontować najmniejszą zębatkę i zamontować tarczkę na średniej lub wymienić cały suport na nowy o dłuższej osi.

W przypadku, gdy pomimo poprawnego montażu czujnik PAS nie działa, sprawdź ustawienia swojego wyświetlacza. Funkcja obsługi czujnika może być domyślnie wyłączona.

Mamy nadzieję, że to krótkie objaśnienie ułatwi przyszłym e-bajkerom pracę nad ich jednośladami. Poniżej zamieszczamy jeszcze jedno zdjęcie które daje jaśniejszy pogląd na oba typy czujników.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2598 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Wszystko pasi :)
2024-06-19
Szybko. Sprawnie. Towar 100% zgodny z opisem. Gorąco polecam.
pixel