Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jaką kamerę na rower wybrać?

2023-06-01
Jaką kamerę na rower wybrać?

Użytkownicy tradycyjnych jednośladów i rowerów elektrycznych coraz częściej inwestują w wideorejestrator. Wszystko dlatego, że urządzenie zabezpiecza użytkownika w razie ewentualnego wypadku (materiał może stanowić dowód winy dla policji i ubezpieczyciela), ułatwia rejestrowanie widoków z trasy lub (tak jak sportowe GoPro) umożliwia nagrywanie wyczynowych przejazdów np. w kolarstwie szosowym czy MTB. Czym kierować się przy wyborze kamery na rower? Jak ocenić jakość nagrywania materiału? Podpowiadamy!

Kamera na rower elektryczny przede wszystkim musi być trwała. Zestawy do konwersji roweru na elektryczny albo nowoczesne e-bike’i potrafią rozwinąć prędkość przekraczającą 25 kilometrów na godzinę i upadek wideorejestratora grozi jego uszkodzeniem. Kamery takich producentów jak GoPro wytrzymują duże przeciążenia, mają specjalną obudowę do zamontowania na kasku czy kierownicy i na pewno sprawdzą się nawet w bardzo ekstremalnych warunkach.

Jakie funkcje powinna posiadać dobra kamera na rower?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że jazda po nierównym terenie wiąże się z licznymi drganiami. Wyłącznie sprzęt ze stabilizatorem obrazu może zapewnić odpowiednią jakość nagrania. Stabilizacja sprawia, że obraz wydaje się płynny i nadaje się do publikacji. Kamera rowerowa koniecznie musi mieć funkcję stabilizacji.

Poza tym zwróć uwagę na to jak wygląda nagrywanie obrazu po zmroku. Przejazdy rowerowe niekiedy wiążą się z poruszaniem w ciemniejszym, gorzej oświetlonym terenie (np. lesie). Niekiedy jednośladem jeździmy również po zachodzie słońca (np. wracając z pracy). Kamera rowerowa musi zapewniać wyraźną jakość nagrań, poprzez wbudowany oświetlacz.

Jeżeli jeździsz e-bike’iem w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas opadów deszczu, zwróć uwagę na wodoodporność wideorejestratora. Jeżeli kamera na rower nie będzie miała specjalnej konstrukcji, opartej na materiałach ograniczających wpływ wilgoci na jej pracę, to nawet mała mżawka może ją uszkodzić.

Podczas zakupu warto uwzględnić też takie funkcje i możliwości jak automatyczne rozpoczęcie nagrania, nadpisywanie nagrań na karcie pamięci, oznaczanie materiałów przy pomocy dat, a także łączność WiFi, streamowanie na żywo czy GPS. Wszystko to wpływa na walory użytkowe kamery.

Pamiętaj, że kamera będzie musiała radzić sobie bez zasilania zewnętrznego. Z tego względu warto postawić na sprzęt, który ma pojemną baterię o wytrzymałości kilku godzin. Dobrze, jeżeli w zestawie producent dołożył zapasowy akumulator. W ten sposób na pewno kamerze nie zabraknie energii.

Jak ocenić jakość nagrywania?

Zacznijmy od tego, jaka kamera na rower zapewni nagrywanie na odpowiednim poziomie. Jakość materiałów to minimum FullHD, a obraz na wysokim poziomie zapewni dopiero rozdzielczość 4K. Warto zwrócić też uwagę na to, jak dużo FPS (czyli klatek na sekundę) może rejestrować obiektyw kamery. Naszym zdaniem kamera rowerowa powinna nagrywać obraz z jakością minimum 24 klatek na sekundę. To ułatwia również obsługę ewentualnego efektu slowmotion, jeżeli taki obsługuje Twój sprzęt.

W jaki sposób ocenić jakość rejestrowanych materiałów? Najlepiej zweryfikować go na wyświetlaczu z dużą rozdzielczością osiągającą 4K. Jeżeli obraz nie jest rozciągnięty i nie ma pikseli, a całe nagranie wyświetla się płynnie i nie zacina się w czasie emisji – kamera jest warta polecenia, bo zapewnia wysokiej jakości obraz.

Ile kosztuje dobra kamera rowerowa?

Dobra kamera dla fanów jazdy rowerem elektrycznym oznacza sprzęt wytrzymały, nagrywający materiały wysokiej jakości, z ciekawymi funkcjami dodatkowymi i pojemną baterią. W zestawie takiego urządzenia powinieneś znaleźć elementy montażowe na kask czy kierownicę oraz szelki do ewentualnego umieszczenia kamery na klatce piersiowej. Zwróć uwagę czy w zakupionym pakiecie jest drugi akumulator oraz oprogramowanie do obsługi kamery z poziomu smartfona.

Tego rodzaju kamera kosztuje od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Podstawowa wersja kamery dla fanów kolarstwa to koszt od około 600 złotych (otrzymasz wytrzymałą kamerę z podstawowym pakietem i minimalną liczbą dodatkowych funkcji). Standardowa wersja kamery GoPro to konieczność wydania już ponad 1500 złotych. Najbardziej rozbudowane urządzenia rejestrujące obraz dla fanów kolarstwa kosztują ponad 3500 złotych.

Jeżeli często jeździsz rowerem elektrycznym, poruszasz się na dalszych trasach albo uprawiasz ekstremalną lub zawodową wersję kolarstwa, zakup kamery rejestrującej Twoje przejazdy będzie wydatkiem, nad którym warto się zastanowić. Pamiętaj jednak, żeby przed inwestycją w takie urządzenie, zadbać o swoje bezpieczeństwo np. wybierając wysokiej jakości kask. Sprawdź jaki kask na e-bike kupić, aby ochronić swoją głowę przed ewentualnymi urazami i cieszyć się bezpieczną jazdą rowerem, z włączoną dodatkowo kamerą do rejestracji obrazu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2453 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Świetna ładowarka i w dodatku nieco szybsza od standardowych które można zakupić w normalnym sklepie, dodatkowym atutem to aktywne chłodzenie które dba o to by nie przegrzać urządzenia.
2024-05-15
Wszystko zgodnie i szybko.
pixel