Darmowa dostawa od 70,00 zł

Jak dbać o rower elektryczny? Porady i wskazówki

2022-12-08
Jak dbać o rower elektryczny? Porady i wskazówki

Rower elektryczny to dziś jeden z najpopularniejszych pojazdów służących jako środek dojazdu do pracy lub szkoły, a także jednoślad rekreacyjny lub sportowy. Ebike zasilany energią elektryczną wymaga jednak kompleksowej pielęgnacji, aby dłużej służył on swoim użytkownikom. Jak dbać o rower elektryczny, aby zawsze był on do naszej dyspozycji? Na czym polega konserwacja roweru elektrycznego?

Dbałość o ebike wiąże się z wieloma czynnikami. Niezależnie od tego czy jednoślad mamy od nowości czy stworzyliśmy go stosując zestaw do konwersji roweru – wymaga on sukcesywnych, terminowych i kompleksowych prac konserwacyjnych oraz dbałości o tak wrażliwe części jak akumulator.

Bieżąca konserwacja roweru elektrycznego - o czym warto pamiętać?

Jak dbać o rower elektryczny? Przede wszystkim podejdźmy do tematu jak w przypadku standardowego jednośladu. Konieczne jest konserwowanie łańcucha, czyszczenie ramy czy ustawianie przełożeń i hamulców. Serwis i konserwacja roweru elektrycznego w pełnej formie (przeprowadzona przez wyspecjalizowany zakład) powinna być wykonana przynajmniej raz w roku – przed rozpoczęciem sezonu.

A na czym polega bieżąca konserwacja takiego roweru elektrycznego? Otóż staraj się go przede wszystkim używać. Jazda na rowerze ograniczy ryzyko powstawania nalotu z rdzy na poszczególnych elementach. Po każdym przejeździe wyczyść jednoślad z kurzu lub pozostałości po brudzie. Staraj się sprawdzać w jakiej kondycji są opony oraz smaruj łańcuch po przejechaniu nawet 400 kilometrów.

Dokładnie obserwuj też pracę jednośladu elektrycznego. Zauważenie drobnych usterek może uchronić Cię przed koniecznością dokonania poważnej naprawy.

Jak dbać o rower elektryczny poza sezonem? Najpierw dokładnie go wyczyść, a następnie odstaw do suchego i zacienionego pomieszczenia. Nie musisz okrywać jednośladu dodatkowym kocem czy brezentem. Wystarczy, że na rower nie będzie padał deszcz czy śnieg.

Bieżące użytkowanie roweru elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o jazdę w trakcie sezonu, to postaraj się nie przeciążać silnika i jeździć w trasy do których dany model jest zalecany. Przykładowo mając miejski zestaw do konwersji, nie wybieraj się nim w góry. Jazda na nieodpowiedniej jednostce napędowej albo ciągłe poruszanie się na najwyższych obrotach może zakończyć się poważną awarią, wymagającą niekiedy wymiany całego osprzętu.

Ustawiaj też odpowiednie przełożenia. Niektórzy rowerzyści mają tendencję do poruszania się bez przerwy na tych samych biegach. W przypadku rowerów elektrycznych to jeszcze mocniej oddziałuje na stan łańcucha i może doprowadzić do szybkiego wyeksploatowania napędu pojazdu.

Jak dbać o kondycję baterii elektrycznej?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego roweru elektrycznego jest bateria. To ona akumuluje w sobie energię elektryczną i uwalnia ją w razie potrzeby. Jak dbać o baterie roweru elektrycznego i na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Zawsze kończ ładowanie do 100%, nie doładowuj akumulatora na chwilę bez pełnego naładowania.

Ładuj po każdej jeździe do pełna, nie ładuj raz w tygodniu po kilku krótszych wycieczkach, tylko doładuj akumulator po każdej wycieczce.

Jeśli nie używasz akumulatora dłużej niż miesiąc – doładuj go raz na 2-3 tygodnie (np. okres zimowy). Nie pozostawiaj akumulatora nie doładowanego na 100% na dłuższy czas.

Mycie e-roweru – czy to na pewno wskazane?

Mycie roweru elektrycznego to jedna z podstawowych kwestii dotycząca tego jak dbać o rower elektryczny. Jest to czynność jak najbardziej wskazana. Dzięki temu zalegający brud, piasek czy inne pozostałości po jeździe nie będą negatywnie wpływać na działanie elektrycznych lub mechanicznych podzespołów pojazdu.

W jaki sposób myć rower elektryczny? Na początku (jeśli to możliwe) wyciągnij baterie do rowerów elektrycznych. Wykorzystaj do tego podstawowe narzędzia. Dlaczego to istotne? Ewentualne zalanie akumulatora może ją uszkodzić nieodwracalnie.

Po wyjęciu wszystkich wrażliwych elementów możemy przystąpić do właściwego czyszczenia jednośladu. Zabrania się używania myjki ciśnieniowej. Woda pod wysokim ciśnieniem może dostać się do części elektronicznych i je uszkodzić. Najlepiej używać wody z wiaderka i gąbki z płynem. Koniecznie po kolei oczyść każdy element i spłucz pozostałości po środku myjącym. Osusz takie części jak np. siodełko czy napęd.

Oprócz czystości należy dbać o mechanikę roweru elektrycznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na koło z silnikiem, które trzeba doglądać podczas użytkowania – jest ono obsługowe. Pamiętaj o dociągnięciu i wycentrowaniu koła w lokalnym serwisie rowerowym. Robi się to 2-3 razy w ciągu pierwszych 300-500km. Jeśli zaniedbasz wyrównanie szprych – mogą one zacząć pękać.

Dbaj o dokręcanie nakrętek trzymających koło (oś silnika) oraz ramiona blokujące oś silnika przed obróceniem się w widełkach.

Co zrobić jeśli przedziurawisz oponę? My zalecamy w pierwszej kolejności łatanie ją łatkami, a nie wymienianie całej dętki. Dzięki temu nie będziesz musieć wyjmować koła w rowerze, co poluzowałoby wszystkie nakrętki i zmusiło do ponownego ich dokręcania w kolejnych kilometrach wycieczki. Zminimalizujesz także ryzyko uszkodzenia przewodu zasilającego silnik podczas niepotrzebnego wyjmowania koła.

Stosując się do powyższych zasad przedłużysz żywotność swojego roweru elektrycznego o wiele lat!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2734 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Wszystko jak zwykle OK
2024-07-21
Szybko jak zawsze
pixel