Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czujniki Halla w silniku - dlaczego są takie ważne?

2023-03-21
Czujniki Halla w silniku - dlaczego są takie ważne?

Czy wiesz, że bezpieczeństwo i efektywność Twojego silnika zależą w dużej mierze od czujników Halla? Nie wiesz, co to są czujniki Halla i jakie są ich funkcje w silniku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ważne są te elementy w utrzymaniu prawidłowej pracy silnika roweru elektrycznego.

Do czego służą czujniki Halla w silniku?

W silnikach czujniki Halla są bardzo ważne. Przede wszystkim sprawiają, że sterowanie jest dużo bardziej efektywne. Aby jednak umożliwić komunikację pomiędzy sterownikiem a tymi elementami, w silniku umieszczone są dodatkowe cienkie przewody. Jednak, ze względu na ich wrażliwość, w sytuacji gdy silnik jest zabezpieczany termicznie, często przegrzewa się lub występuje uszkodzenie przewodu zasilającego - mogą one ulec awarii.

Najczęściej taka sytuacja ma miejsce podczas procesu montażu gotowego koła z zabezpieczonym termicznie silnikiem, gdzie izolacja kilku kabelków może zostać uszkodzona. W wyniku tego może dojść do przebicia na jednym z kabelków halli, co skutkuje ich uszkodzeniem.

Kiedy może dojść do uszkodzeń czujników Halla?

Takich sytuacji jest przynajmniej kilka. Oto najczęściej występujące:

  1. Przetarcie przewodu przez śruby mocujące tarcze hamulcową, co powoduje uszkodzenie przewodu i jego izolacji.
  2. Częste przegrzewanie silnika, które może doprowadzić degradacji czujników i w konsekwencji ich późniejszą awarię.
  3. Obecność wody w silniku, która może spowodować korozję lub zwarcia elektryczne, prowadzące do uszkodzenia czujników.
  4. Kręcenie silnikiem i wystąpienie zwarcia niezaizolowanych przewodów fazowych i halli. Podczas kręcenia silnika zachowuje się on jak prądnica, generując napięcie na przewodach fazowych, co w połączeniu z dotykającymi ich przewodami halla może łatwo uszkodzić te elementy.

Czy czujniki Halla często ulegają awarii?

Z uwagi na to, że czujniki są elementem wykonawczym oraz ich parametry pogarszają się z biegiem czasu to należy założyć, że „kiedyś” każdy silnik będzie wymagać ich wymiany. Jak szybko to nastąpi, zależy przede wszystkim od obecności wody w silniku oraz częstotliwości jego przegrzewania.

Należy jednak pamiętać, że usterka czujników Halla jest najpopularniejszą awarią z jaką borykają się właściciele e-bików. Na szczęście jest też jedną z łatwiejszych do naprawy.

Zobacz również: części do rowerów elektrycznych

Co się może wydarzyć jeśli czujniki zostaną uszkodzone?

W przypadku przerobionego roweru istnieje ryzyko utraty komunikacji między sterownikiem a czujnikami Halla, co może wynikać z uszkodzenia kabli wychodzących z osi, zalania silnika, wypięcia się wtyczki Halli ze sterownika, rozlutowania przewodów itp.

W takiej sytuacji silnik przechodzi na pracę bezczujnikową, co początkowo nie wpływa na funkcjonowanie roweru.

W późniejszym czasie, mogą pojawić się takie objawy jak:

  1. Rower przestał jeździć. Włącza się ale nie ma reakcji na manetkę lub wspomaganie.
  2. Na wyświetlaczu (jeśli jest w rowerze) może wyskoczyć kod błędu informujący o usterce czujników hallotronowych.
  3. Silnik rusza, ale po szybkiej chwili napęd przestaje wspomagać.

To sygnały, które powinny stanowić ostrzeżenie dla właściciela takiego roweru.

Zobacz również: części do silnika rowerowego

Czy można naprawić czujniki Halla?

Naprawiać ich nie można, ale stosunkowo prosto można wymienić uszkodzone czujniki Halla w silniku.

Przed wymianą należy ustalić przyczynę uszkodzenia, aby nie wymieniać czujników na nowe, tylko po to by za chwilę był on ponownie uszkodzony. Następnie należy poprawić kable, usunąć zwarcia i wykruszyć stare czujniki Halla, by je wyczyścić z pozostałości.

Po tym kabelki należy wkleić i polutować nowe, zgodnie z poprzednimi połączeniami, pozaginając i zaizolowując wszystko tak, aby nie było zwarcia ani tarcia od środka pokrywy silnika. Należy również wykonać diagnostykę, aby upewnić się, że nie ma żadnych zwarć pomiędzy kabelkami oraz do obudowy silnika. Po zamontowaniu koła należy dokładnie sprawdzić, czy nic się nie uszkodziło lub zgniotło.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2323 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybka obsługa.Polecam
2024-04-17
Jest Git!
pixel