Darmowa dostawa od 50,00 zł

Zasięg roweru elektrycznego - co na niego wpływa?

2022-06-21
Zasięg roweru elektrycznego - co na niego wpływa?

Jaki rower elektryczny będzie dla Ciebie najlepszy? Z pewnością taki, którego napęd przez długi czas będzie wspierał Cię w trakcie jazdy. Odpowiednio daleki zasięg roweru elektrycznego ułatwia przejeżdżanie dłuższych dystansów, co zwiększa jego walory użytkowe. Co wpływa na to jaki zasięg ma e-bike? Jaki akumulator do roweru elektrycznego powinieneś zastosować, by pojechać dalej? Podpowiadamy!

Od czego zależy zasięg roweru elektrycznego?

Co ma wpływ na to, jak daleko zajedzie rower elektryczny? Zasięg jednośladu zmienia się w zależności od czynników zewnętrznych i samych części, które pracują w e-bike’u. Od jakich kwestii zależy więc zasięg roweru elektrycznego?

  • Ukształtowanie terenu i gruntu – jeżeli więcej jeździsz pod górę, zasięg roweru elektrycznego będzie się sukcesywnie zmniejszał. Z kolei jazda po płaskiej szosie wymaga mniej energii niż poruszanie się po szutrowych trasach.
  • Siła i kierunek wiatru – w przypadku jazdy z wiatrem, e-bike może przejechać nawet o 15% więcej, niż w sytuacji odwrotnej. Jaki wpływ ma poruszanie się pod wiatr na rower elektryczny? Tutaj dystans skraca się o nawet 20% (oczywiście, w zależności od siły podmuchów i ich intensywności).
  • Waga rowerzysty – użytkownik będący na skraju limitu wagowego będzie bardziej obciążał rower i na pewno zmniejszy zasięg. Lekki rowerzysta z kolei może go wydłużyć.
  • Silnik o dobrze dobranej mocy – większy silnik to wyższa prędkość, ale też większe zapotrzebowanie na moc. Jednostka napędowa musi być więc dobrana rozsądnie, zgodnie z potrzebami.
  • Stan bieżnika, rozmiar opon – grubsze opony zwiększają zapotrzebowanie na energię, podobnie jak grubszy i głębszy bieżnik.
  • Pojemność baterii – ostatnia i również niezwykle istotna kwestia. Bardzo rozbudowany akumulator przekłada się na większą akumulację energii i – co za tym idzie – dalszy możliwy do przejechania dystans.

Najbardziej rozbudowane jednoślady mają możliwość przejechania dystansu do nawet 200 kilometrów. Standardowo przyjmuje się jednak, że zasięg roweru elektrycznego to od 40 do 100 kilometrów.

Jak zwiększyć zasięg roweru elektrycznego?

Jeżeli chcesz zwiększyć zasięg roweru elektrycznego, powinieneś zastosować się do kilku zasad. Nie masz oczywiście wpływu na pogodę, jednak kompleksowe dbanie o swój jednoślad i rozsądne gospodarowanie ciężarami może pomóc w zwiększeniu zasięgu.

Dbaj więc o to, aby opony zawsze były dobrze napompowane, nie przewoź niepotrzebnie dodatkowego ciężaru (np. zapasu kluczy „na wszelki wypadek”), kompleksowo wymieniaj części eksploatacyjne, sprawdzaj parametry silnika i ładuj baterię w temperaturze pokojowej. Jeżeli ta jest już zużyta, nie zwlekaj i postaw na nowy element.

Wszystkie powyższe czynności pomagają w zwiększeniu zasięgu roweru. Odpowiednie ciśnienie w oponach zmniejsza opór powietrza i samego pojazdu, dzięki czemu silnik będzie pracował lżej i będzie wymagał mniejszego zapotrzebowania na energię. Każdy dodatkowy kilogram również obciąża jednostkę napędową i akumulator. Z kolei jazda z niesprawnymi hamulcami czy łańcuchem również utrudnia jazdę, co też zmniejsza zasięg docelowy. Natomiast w przypadku popsutej baterii, nawet odpowiednie ładowanie może nie pomóc Ci w przejechaniu określonego dystansu. W takim przypadku konieczny będzie zakup kolejnego akumulatora o odpowiednich parametrach.

Jaki akumulator do roweru elektrycznego powinieneś wybrać? Najlepiej wersję litowo-jonową o dostosowanym do silnika napięciu i pojemności, która zagospodaruje Twoje zapotrzebowanie na zasięg. Akumulowanie energii przez baterię do e-bike wyrażone jest w watogodzinach (Wh). Do jazdy po mieście powinieneś mieć akumulator od 250 do 700 Wh.

Watomierz z wyświetlaczem do roweru elektrycznego – co warto o nim wiedzieć?

Jednym ze sposobów na kontrolowanie zasięgu jednośladu z elektrycznym napędem jest specjalny wyświetlacz do roweru elektrycznego z watomierzem. Co warto wiedzieć o takich urządzeniach?

To urządzenia podłączone do systemu całego elektrycznego jednośladu, które kontroluje wszelkie parametry jazdy. Dzięki wyświetlaczom, bez problemu sprawdzisz aktualny stan naładowania akumulatora, bieżące zapotrzebowanie na energię oraz jaki zasięg na dany moment możesz przejechać. Takie opcje ma między innymi wyświetlacz TR16 12-100V, 50A oraz wyświetlacz KT-LCD3 (36/48V) z wodoodpornym złączem HIGO. Zaletą takich urządzeń jest możliwość pełnej kontroli parametrów jazdy roweru elektrycznego, w tym prędkość jazdy czy aktualną moc i temperaturę jednostki napędowej.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że to jaki rower elektryczny wybierzesz, może mieć wpływ na jego zasięg, ale bez problemu możesz go poprawić. Warto wybrać też odpowiedni akumulator i wyświetlacz z watomierzem, by kontrolować pobór mocy i dostosować zasięg do swoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2480 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Szybko, sprawnie, solidnie
2024-05-21
Gorąco polecam 100% satysfakcji.
pixel