Darmowa dostawa od 50,00 zł

Przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego a rowery elektryczne

2022-03-30
Przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego a rowery elektryczne

Silnik elektryczny zamontowany do roweru zmienia nie tylko jego parametry jezdne, ale również odbiór prawny. Podlega więc niekiedy pod inne przepisy, niż standardowy jednoślad, napędzany wyłącznie Twoją siłą mięśni. Gdzie możesz poruszać się rowerem elektrycznym, a gdzie nie? Jakie są związane z tym przepisy?

E-bike jest coraz popularniejszym środkiem transportu. Korzystamy z niego przy dojeździe do pracy, szkoły, na uczelnię. Niekiedy nie jesteśmy świadomi, czy poruszając się naszym jednośladem łamiemy przepisy. Rower elektryczny, podobnie jak inne pojazdy, podlega określonemu prawu. Co warto o nim wiedzieć?

Rower elektryczny – czy to na pewno cały czas rower?

Wszystko zależy od tego, jakie parametry ma Twój rower elektryczny. Przepisy wskazują, że e-bike uznawany za rower musi być napędzany siłą mięśni oraz silnikiem o ograniczonej mocy (do 250W) i maksymalnej prędkości roweru elektrycznego do 25 kilometrów na godzinę. Każdy pojazd, który przekracza te parametry nie może być już uznawany (w myśl przepisów) za rower elektryczny właśnie.

Jeżeli Twój e-bike jest zgodny z przytoczonymi przez przepisy parametrami, to możesz traktować go jako standardowy rower. W przypadku mocniejszych jednośladów, mogą być uznane za pojazd silnikowy (w tym przypadku jako motorower) i wtedy podlegają już regulacjom związaną z tą kategorią.

Podział rowerów elektrycznych

Jeżeli chodzi o podział rowerów elektrycznych ze względu na napęd, wyróżnia się dwa główne typu:

  • pedelec (z angielskiego pedal electric cycle) – jednoślad, który posiada silnik elektryczny wspomagający jazdę, ale jego prędkość nie przekracza 25 kilometrów na godzinę.
  • s-pedelec (speed pedal electric cycle) – rower elektryczny wyposażony w jednostkę elektryczną o zwiększonej mocy, osiągającej prędkość do 45 kilometrów na godzinę.

Pamiętaj, że przepisy w przypadku „pedelców” są inne niż w przypadku ich szybszych wersji. Dotyczy to również rejestracji w odpowiednim wydziale komunikacji w gminie!

Czy i kiedy powinieneś zarejestrować rower elektryczny?

Zacznijmy od tego, że rower elektryczny (przepisy są tu jasne) nie musi być zarejestrowany, jeżeli spełnia znamiona standardowego, napędzanego siłą mięśni jednośladu. W takim przypadku możesz korzystać z niego bez przeszkód, nie opłacając obowiązkowego ubezpieczenia i przechodzenia przeglądu.

Jeżeli Twój rower elektryczny osiąga moc przekraczającą 250W i prędkość maksymalną 25 kilometrów na godzinę (s-pedelec), to staje się automatycznie elektrycznym motorowerem. Taki pojazd wymaga już rejestracji w odpowiednim urzędzie gminy. Musisz też przeprowadzać okresowe przeglądy diagnostyczne i opłacać ubezpieczenie OC za pojazd. Motorower podlega też innym uprawnieniom związanym z prowadzeniem pojazdu i miejscu, gdzie można nim jeździć.

Pamiętaj, że w przypadku standardowych rowerów elektrycznych nie ma wprawdzie wymogu rejestracji, ale… warto to zrobić, znakując pojazd na policji. Funkcjonariusze wybiją na ramie e-bike’a specjalny numer seryjny i wbiją go do swojej bazy. Znakowany rower elektryczny jest dużo łatwiej znaleźć w przypadku ewentualnej kradzieży, a niekiedy sam znak rejestracji zniechęca do ewentualnej kradzieży. Warto mieć to na uwadze!

Kto i gdzie może jeździć rowerem elektrycznym?

Przepisy dotyczące rowerów elektrycznych to nie tylko kwestia parametrów danego pojazdu. Związane są także z określonymi uprawnieniami do jazdy oraz ograniczeniami w poruszaniu się. A jakie dokumenty czy pozwolenia trzeba posiadać, by jeździć bez przeszkód rowerem elektrycznym?

Rower elektryczny o ograniczonej mocy podlega w tej kwestii takim samym przepisom co standardowy, tradycyjny jednoślad. Z tego względu może nim jeździć legalnie każdy, kto osiągnął 18 rok życia. W przypadku osób niepełnoletnich, wymagana jest karta rowerowa, którą najczęściej można wyrobić w szkole. Dzieci bez tego dokumentu nie mogą poruszać się rowerem z elektrycznym napędem.

Co jeżeli Twój jednoślad jest klasyfikowany jako motorower? W takim przypadku konieczne jest posiadanie prawa jazdy AM (następca karty motorowerowej) - przepis ten nie obowiązuje osób, które ukończyły 18. rok życia przed 19 stycznia 2013 roku. Dokumentem potwierdzającym ich uprawniania jest dowód osobisty. Tu ważna uwaga! Osoby, które mają zasądzony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych mogą prowadzić rowery elektryczne sklasyfikowane jako rower, ale nie mają prawa jeździć e-bike’ami klasyfikowanymi jako motorowery!

Co z kwestią miejsc przeznaczonych do jazdy? Kodeks drogowy wskazuje dokładnie w jakich miejscach można, a w jakich nie wolno poruszać się rowerem elektrycznym. Możesz bez przeszkód poruszać się nim na drogach publicznych (jeżeli te nie są sklasyfikowane jako drogi szybkiego ruchu). Słabsze rowery elektryczne mogą jeździć też po tradycyjnych drogach dla rowerów. Żaden jednoślad zasilany silnikiem elektrycznym nie ma z kolei prawa poruszać się po chodniku! Mandat za rower elektryczny poruszający się po chodniku może wynosić 100 złotych.

Rower elektryczny – przepisy i kary

Rowery elektryczne podlegają przepisom Kodeksu drogowego, a jeżeli ich nie przestrzegasz – narażasz się na kary. Jak wysokie mandaty możesz dostać za rower elektryczny? Wszystko zależy od przewinienia.

Zacznijmy od jazdy bez uprawnień. Za poruszanie się rowerem elektrycznym bez karty rowerowej grozi grzywna w wysokości 1500 złotych, nałożona na opiekuna prawnego osoby małoletniej. Mandat za rower elektryczny prowadzony pod wpływem alkoholu może wynieść z kolei od 1000 do 2500 złotych. W przypadku poruszania się motorowerem bez wymaganych dokumentów, kara osiąga nawet 5000 złotych i sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi.

Jakie jeszcze mandaty może dostać kierowca roweru elektrycznego? Przejechanie takim jednośladem po pasach dla pieszych (bez zatrzymania się i zejścia z roweru) może kosztować Cię 200 złotych. Mandat za rower elektryczny, który powinien być zarejestrowany jako motorower może wynieść nawet 500 złotych. Z kolei w przypadku wjazdu takim rowerem na droga dla rowerów, możesz otrzymać karę do 100 złotych.

A czy karana jest konwersja roweru na elektryczny? Nie! Masz prawo przerobić swój zwykły jednoślad na taki, wspomagany prądem. Zwróć jednak uwagę na moc montowanego silnika i osiąganą prędkość. To ważne, aby w pełni legalnie poruszać się przygotowanym pojazdem.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2133 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Transakcja OK
2024-02-22
Wszystko jak najbardziej ok jak zawsze pozdrawiam
pixel