Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak dobrać odpowiednią ładowarkę do baterii rowerowej?

2023-01-30
Jak dobrać odpowiednią ładowarkę do baterii rowerowej?

Wybór odpowiedniej ładowarki do baterii rowerowej jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania tego elementu. Nieodpowiednia ładowarka może skrócić żywotność baterii lub nawet całkowicie ją uszkodzić. Aby dobrać odpowiednią ładowarkę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W tym artykule omówimy je, aby pomóc Ci dobrać odpowiednią ładowarkę dla Twojego roweru elektrycznego.

Dlaczego wybór odpowiedniej ładowarki do baterii rowerowej jest tak ważny?

Wybór odpowiedniej ładowarki do baterii rowerowej jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania tego elementu roweru elektrycznego. Według badań, nawet 30% wszystkich problemów związanych z rowerami elektrycznymi wynika z nieodpowiedniego ładowania baterii. Inne statystyki mówią o tym, że nieodpowiednia ładowarka może uszkodzić baterie do rowerów elektrycznych, skracając jej żywotność nawet o 50%. W rzeczywistości, źle dobrana ładowarka może całkowicie uniemożliwić ładowanie akumulatorka, co wiązać się będzie z koniecznością jego wymiany.

Dlatego tak istotne jest, aby dobrać odpowiednią ładowarkę, która będzie pasować do typu baterii i spełniać wymagania jej producenta. Zapewni prawidłowe ładowanie i pozwoli na uzyskanie maksymalnej żywotności baterii, co pozwoli na cieszenie się jazdą na rowerze elektrycznym przez długi czas.

Zakup ładowarki do baterii rowerowej: 4 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Aby dobrać odpowiednią ładowarkę do baterii w rowerze elektrycznym, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Po pierwsze: typ baterii

Należy upewnić się, że ładowarka do roweru elektrycznego jest przeznaczona do tego typu baterii, jaki znajduje się w samym rowerze. Istnieje kilka rodzajów baterii, które mogą być używane w rowerach elektrycznych. Oto kilka najważniejszych:

  • Baterie litowo-jonowe (Li-ion): są najczęściej stosowane w rowerach elektrycznych ze względu na ich wysoką gęstość energii i mały rozmiar. Są one również łatwe w utrzymaniu i nie wymagają specjalnej obsługi.
  • Baterie litowo-polimerowe (Li-poly): są podobne do baterii litowo-jonowych, ale mają inny rodzaj elektrolitu, co pozwala na większą elastyczność konstrukcyjną.
  • Baterie niklowo-kadmowe (NiCd): są mniej popularne w rowerach elektrycznych ze względu na ich wysoki ciężar i konieczność regularnego rozładowywania w celu uniknięcia efektu pamięci.
  • Baterie niklowo-metalowo-hydradowe (NiMH): są również mniej popularne w rowerach elektrycznych ze względu na ich mniejszą gęstość energii w porównaniu z bateriami litowo-jonowymi i litowo-polimerowymi.
  • Baterie kwasowo-ołowiowe (Pb-acid): są rzadko stosowane w rowerach elektrycznych ze względu na swój ciężar, konieczność regularnej konserwacji i krótszą żywotność.

Po drugie: natężenie prądu

Ładowarka powinna mieć odpowiednie natężenie prądu, aby móc skutecznie naładować baterię w odpowiednim czasie.

Odpowiednie natężenie prądu do ładowania baterii litowo-jonowych zależy od pojemności baterii oraz szybkości, z jaką chcemy ją naładować.

Zalecane natężenie prądu dla baterii litowo-jonowych w rowerach elektrycznych wynosi zwykle od 2 A do 7A. Jeśli natężenie prądu jest zbyt niskie, ładowanie baterii może trwać zbyt długo, natomiast zbyt wysokie natężenie prądu może prowadzić do uszkodzenia baterii.

Natężenie prądu ładowania powinno być również dostosowane do pojemności baterii, pojemniejsza bateria może być naładowana wyższym prądem niż akumulator o mniejszej pojemności. Uniwersalna zasada głosi, że akumulator powinien być ładowany prądem stanowiącym około 1/10 pojemności, zatem np. 20Ah bateria optymalny czas ładowania uzyska 2A ładowarką. Jest to na tyle duży prąd, aby przez noc naładować akumulator, ale z zarazem na tyle niski aby nie obniżać żywotności ogniw.

Zobacz również: ogniwa do odbudowy baterii rowerowej

Po trzecie: gniazdo zasilania

Ładowarka powinna mieć odpowiednie gniazdo zasilania, które będzie pasowało do gniazda baterii w rowerze elektrycznym. W naszym sklepie znajdą Państwo ładowarki z gniazdami 3PIN XLR lub DC 5.5/2.1.

Po czwarte: napięcie

Ładowarka powinna mieć odpowiednie napięcie, aby móc skutecznie i bezpiecznie naładować baterię w rowerze elektrycznym.

Poniżej znajduje się lista popularnych napięć znamionowych wraz z odpowiadających im napięciom ładowania:

10s – 36V – ładowarka musi mieć napięcie 42V
13s – 48V – ładowarka musi mieć napięcie 54.6V
16s – 60V – ładowarka musi mieć napięcie 67.2V
20s – 72V – ładowarka musi mieć napięcie 84V

Nieodpowiednia ładowarka może znacząco skrócić żywotność baterii lub nawet ją uszkodzić. Dlatego, tak istotne jest, aby dobrać odpowiednią ładowarkę - należy przy tym wziąć pod uwagę takie czynniki jak: typ baterii, natężenie prądu, rodzaj gniazda zasilania i wysokość napięcia. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się prawidłowym ładowaniem i długim użytkowaniem swojego roweru elektrycznego.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-20
Kolejne zamówienie i kolejne zadowolenie. Polecam zestawy z Nexun.pl
2024-04-18
Szybka obsługa.Polecam
pixel