Darmowa dostawa od 70,00 zł

Jak dobrać kask na e-bike?

2023-05-11
Jak dobrać kask na e-bike?

Jazda rowerem elektrycznym to niezwykła przyjemność, ale też niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia. Rowerzysta rozwija niekiedy sporą prędkość, a jego ciało nie jest chronione np. przez karoserię, jak to ma miejsce w przypadku samochodu. Jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa w trakcie poruszania się e-bike’iem jest kask rowerowy. Jaki kask wybrać dla siebie i na co zwrócić uwagę? Co sprawia, że jakość danego produktu jest najwyższa i skutecznie chroni on przed urazami czaszki czy mózgu? Podpowiadamy!

Czy kask rowerowy jest w Polsce obowiązkowy dla osób, które poruszają się rowerami elektrycznymi? W przypadku jednośladów bez homologacji, o słabszej mocy – nie ma takiej konieczności. Te są traktowane jak zwykłe rowery. E-bike z mocnym silnikiem, zarejestrowany jako motorower wymaga już natomiast użycia kasku. Niezależnie jednak czy jest on obowiązkowy, czy nie, warto z niego korzystać. To część, która wpływa na Twoje bezpieczeństwo.

Jakie cechy powinien posiadać dobry kask na e-bike?

Zestawy do konwersji rowerów na elektryczny pozwalają na przerobienie tradycyjnego pojazdu w nowoczesny e-bike, który rozwija prędkość przekraczającą 25 kilometrów na godzinę. Ewentualny upadek sprawia, że na ciało rowerzysty oddziałują spore siły i kask e-bike powinien skutecznie je absorbować.

Z tego względu najważniejsza jest jakość skorupy kasku. Konstrukcja powstała w technologii In-mold, wykonana z wysokiej klasy tworzyw takich jak poliwęglany czy włókna szklane sprawdza się m.in. w jeździe wyczynowej, czy wśród motocyklistów. Kask e-bike z takiego tworzywa wytrzymuje wiele obciążeń i nawet mocniejsze uderzenie. Kolejna kwestia, która wpływa na bezpieczeństwo to wypełnienie. Skorupa powinna mieć wnętrze z pianki, która amortyzuje wstrząsy.

Poza tym istotny jest komfort podczas noszenia kasku. Prawidłowa wentylacja pozwala skórze oddychać, dzięki czemu nawet długie noszenie takiej ochrony głowy nie będzie wpływać na uczucie zmęczenia, a nagromadzona wilgoć będzie miała gdzie uciekać.

Jaki kask jeszcze może sprawdzić się w trakcie jazdy rowerem elektrycznym? Z pewnością ten, który wyposażony jest w odblaski czy oświetlenie tylne, zwiększające widoczność rowerzysty na drodze. Wiele innowacyjnych kasków posiada też nowoczesny system łączności Bluetooth ze smartfonem, dzięki czemu podczas jazdy możesz bezpiecznie rozmawiać przez telefon.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku na e-bike?

Rozmiar kasku ma kluczowe znaczenie przy ochronie Twojej głowy. Jeżeli będzie zbyt duży, to w newralgicznym momencie element ten zleci z czaszki i nie będzie w stanie przyjąć na siebie siły uderzenia. Kask nie może się przemieszczać lub spadać podczas jazdy. Z drugiej strony zbyt ciasny element będzie utrudniał komfortowe poruszanie się rowerem elektrycznym, może doprowadzić do zawrotów głowy, niedokrwienia i spadku koncentracji w trakcie poruszania się jednośladem.

Kask e-bike musi mieć więc perfekcyjny rozmiar. W jaki sposób dobrać takowy? Na początku zmierz dokładnie obwód swojej głowy, używając do tego miary krawieckiej. Zwróć uwagę na najszersze miejsce czaszki (1-2 centymetry nad linią oczu). Teraz musisz znaleźć odpowiedni dla Ciebie model kasku i dopasować go pod względem rozmiaru, używając udostępnionej przez producenta rozmiarówki. Pamiętaj, że kask rowerowy nie powinien być większy niż 1 centymetr od Twojego obwodu głowy. Jeżeli część posiada regulację, to warto wybrać kask, którego środkowa wartość ustawienia wielkości jest przybliżona do wielkości Twojej czaszki. Regulacja ułatwi później dopasowanie kasku do preferencji użytkownika.

Jeżeli masz taką możliwość, sprawdź wcześniej rozmiar kasku w stacjonarnym punkcie. Dzięki temu zweryfikujesz czy wielkość wnętrza jest dopasowana do wymiarów Twojej głowy. Zobaczysz też czy wybrany model jest wygodny w użyciu i nie powoduje dyskomfortu w trakcie noszenia.

Jak sprawdzić jakość kasku na e-bike?

Przede wszystkim zwróć uwagę na certyfikaty kasku. Znaki wskazujące na spełnianie norm unijnych wskazują, że tego typu części do rowerów elektrycznych są wytrzymałe, komfortowe i skutecznie ochraniają użytkownika na wypadek niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli kask rowerowy spełnia wytyczne normy EN 1078, to będzie on skutecznie chronić Twoje życie i zdrowie.

Jeżeli możesz sprawdzić dany egzemplarz stacjonarnie, ubierz go i sprawdź, czy nie przesuwa się na boki lub do przodu i do tyłu. Zweryfikuj czy budowa wnętrza nie powoduje dyskomfortu, a skóra nie poci się natychmiast po założeniu danego modelu.

Sprawdzając kask zwróć też uwagę na jego przeznaczenie. Niektóre elementy ochrony głowy przeznaczone są do jazdy po asfalcie (aerodynamiczne, lekkie), inne nadają się do uprawiania e-MTB (zamknięte tzw. full body), a jeszcze inne znajdą zastosowanie w rekreacyjnych podróżach czy w trakcie codziennej wyprawy do pracy lub szkoły (np. typu orzeszek).

Pamiętaj, że to jaki kask wybierzesz wpływa na Twoje bezpieczeństwo. Ta niepozorna część może uratować Cię w wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Podejdź więc do tematu kompleksowo i zweryfikuj kilka modeli. Dokładna analiza ich budowy i możliwości pozwoli znaleźć najlepszy egzemplarz.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 2699 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Zamówienie zajebxxxe. Trafione w samo sedno. Człowiek zadowolony. Cóż więcej - żyć nie umierać. ;-))
2024-07-15
Jestem zadowolony - i bdb pomoc techniczna - z przejawem dużej cierpliwości do klienta - POLECAM
pixel