Darmowa dostawa od 50,00 zł

Cena paliwa a koszt przejazdu rowerem elektrycznym

2022-04-11
Cena paliwa a koszt przejazdu rowerem elektrycznym

Kierowcy od kilku tygodni łapią się za głowę, patrząc na ceny benzyny czy oleju napędowego na stacjach benzynowych. Koszt przejechania 100 kilometrów samochodem wzrósł kilkukrotnie i nic nie zapowiada, że będzie dużo lepiej. Jak do tego mają się koszty utrzymania roweru elektrycznego? Czy warto przesiąść się z samochodu na e-bike?

Rowery elektryczne mają niewątpliwie wiele zalet. Są ekologicznym środkiem transportu, a jednocześnie bardzo zdrowym. Wśród korzyści płynących z jazdy tymi pojazdami warto wymienić też kwestie ekonomiczne. Te – w połączeniu z aktualną ceną paliwa – wypadają wyjątkowo korzystnie.

Jakie są koszty utrzymania auta?

Zacznijmy od podsumowania tego, jak duże są koszty utrzymania auta. Samochód musi przechodzić okresowe, roczne badania diagnostyczne, których ceny zaczynają się od niecałych 100 złotych. Kierowca zobowiązany jest też do płacenia ubezpieczenia OC – nawet najtańsze składki wymagają opłaty w wysokości 500 złotych rocznie.

Poza tym samochód koniecznie musi być na bieżąco serwisowany. Za wymianę oleju, filtrów, płynów czy podobnych (zakładając, że w pojeździe nic się nie będzie psuło) zapłacisz rocznie około 1000-1500 złotych. Do tego musisz pamiętać o kosztach jakie generuje paliwo. Dziś średnia kwota za litr benzyny czy oleju napędowego przekracza 6 złotych. Oznacza to, że nawet niewielki samochód palący około 6-7 litrów będzie kosztował Cię około 40 złotych na 100 kilometrów. Zakładając nawet niewielki dystans przejechany miesięcznie (500-700 kilometrów) musisz liczyć się z wydatkiem od 200 do 400 złotych za paliwo.

Specjaliści wskazują, że roczne koszty utrzymania auta wynoszą od 4500 do 7000 złotych przy standardowej eksploatacji. Im więcej pojazdem jeździsz, tym cena za to będzie wyższa. A jak jest w przypadku e-bike’ów? Jakie są koszty utrzymania roweru elektrycznego?

Koszty utrzymania roweru elektrycznego – na co musisz się szykować?

Zacznijmy najpierw od podstawowej kwestii czyli ceny pojazdu lub jego przeróbki. Konwersja roweru na elektryczny to kwota od 1000 złotych w górę (w zależności od parametrów, jakie chcesz osiągnąć). Nowy e-bike jest natomiast dużo droższy.

Na koszty utrzymania roweru elektrycznego składa się też ubezpieczenie i cena za rejestrację. W przypadku e-bike’ów o niewielkiej mocy (do 250W) nie masz obowiązku opłacania składki OC czy ewidencjonowania pojazdu w urzędzie. Mocniejsze rowery elektryczne są z kolei traktowane jak motorowery i tutaj już musisz płacić za ubezpieczenie. Koszty utrzymania auta pod tym względem są jednak dużo wyższe – za OC na motorower zapłacisz około 100 złotych rocznie. Koszt przeglądu diagnostycznego to 51 złotych, a rejestracji – 107,50 złotych.

Oczywiście, co jakiś czas będziesz musiał wymienić elementy eksploatacyjne. Napędy elektryczne do roweru czy baterie rowerowe wytrzymują jednak kilka tysięcy kilometrów. Co więcej, ich ceny nie są bardzo wygórowane. Akumulator to wydatek w granicach 2000-2500 złotych, a napęd od 800 do 1500 złotych.

Ile będzie Cię kosztować przejechanie 100 kilometrów na rowerze elektrycznym? Biorąc pod uwagę średnie zużycie elementów, wytrzymałość baterii i ceny prądu, to stawka za taki dystans wyniesie Cię… około złotówki. Różnicę widać gołym okiem.

Nie ma co ukrywać - utrzymanie auta a utrzymanie roweru elektrycznego to diametralnie różne stawki. Uśredniając wszystkie czynniki wpływające na cenę rocznej eksploatacji e-bike’a, kwota jaką będziesz musiał zapłacić waha się między 500 a 800 złotych. W porównaniu z samochodem wypada to niezwykle atrakcyjnie. To właśnie z tego względu coraz więcej osób przesiada się na rowery elektryczne i to nimi jeździ do pracy, szkoły czy na uczelnię. To ekologiczna, zdrowa i ekonomiczna alternatywa, która będzie kosztować Cię o nawet 12 razy mniej niż standardowa eksploatacja samochodu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2331 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko i sprawnie, jak zawsze. Gorąco polecam, firma jest solidna, produkty bardzo dobrej jakości.
2024-04-18
Szybka obsługa.Polecam
pixel